DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

9 maja – właśnie tego dnia każdego roku w krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Europy. Europa to kontynent, na którym spotykamy się z różnorodnością kulturową, wyznaniową, ale i językową. Najwięcej Europejczyków zna języka angielski, natomiast co trzeci obywatel Unii porozumiewa się po niemiecku. Języki obce są nieodzownym elementem funkcjonowania w multikulturowej rzeczywistości. Dlatego tegoroczny Dzień Europy poświęciliśmy na prezentację naszych umiejętności językowych.

Część artystyczną otworzyli uczniowie z klasy IIIa  – Mikołaj Jakóbczak i Mikołaj Wesołowski, którzy precyzyjność języka niemieckiego zaprezentowali w krótkim kabarecie. Chwilę później na scenę wchodziły poszczególne klasy, aby poszaleć wokalnie i tanecznie, prezentując, wylosowane wcześniej, hity sprzed lat. Wśród nich znalazły się między innymi: Schnappi, das kleine Krokodil (kl. IIId), Love Me Tender Elvisa Presley’a (kl. IIIc), We are the champions grupy Queen (kl. IIa) albo One way ticket zespołu Boney M. (kl. Ib). Okazuje się, iż zaśpiewanie utworu obcojęzycznego to nie lada wyzwanie, ale nasi uczniowie poradzili sobie z nim, bo nawet rozbawili publiczność.

W dalszej części na przedstawiciela z każdej klasy czekały jeszcze inne zadania konkursowe z języka niemieckiego i angielskiego, a walka toczyła się tutaj o tytuł Mistrza Języka Niemieckiego i Angielskiego. Potem został rozstrzygnięty konkurs na najlepszy komiks w języku obcym. Jego tematyka była dowolna. Komiksy wcześniej zostały wywieszone i uczniowie mogli je obejrzeć, a kiedy nadszedł czas, nauczyciele językowcy oceniali prace, biorąc pod uwagę poprawność gramatyczną i estetykę wykonania. Po podliczeniu punktów, wyłoniono zwycięzców, jednak dla gimnazjalistów był to przede wszystkim czas dobrej zabawy.

Imprezie uroku dodawały akcenty związane z tym dniem, które ozdabiały aulę, ale też „upiększały” uczestników – flagi w kolorach wybranych państw i powitania w różnych językach napisane na twarzach.