Dzień Matematyki i Dzień Liczby ∏ (pi)

O tym, że jest to liczba o rozwinięciu dziesiętnym skończonym i w przybliżeniu wynosi 3,14, wie prawie każdy, ale nie każdy zna kolejne jej cyfry. Uczniowie Gimnazjum w Kobylej Górze w piątek 14 marca przekonali się, że liczba Pi kryje wiele tajemnic, a jej zapamiętanie jest nie lada wyzwaniem. Wszystko to za sprawą, zorganizowanego przez nauczycielkę matematyki – panią Sławomirę Sosnowską – Dnia Liczby Pi, obchodzonego w tym terminie ze względu na układ cyfr.
Konkursy, quizy i krzyżówki matematyczne towarzyszyły uczniom od samego rana. Przy dźwiękach muzycznych interpretacji liczby Pi odpowiadali na łatwe i trudne pytania, za które nagrodą były przepyszne i pięknie udekorowane ciasta, ciasteczka i pizze – oczywiście okrągłe jak na ten dzień przystało.
Najwięcej emocji wzbudził konkurs „Zapamiętaj Pi”. Okazało się, że młodzi ludzie mają fenomenalną pamięć.
Uczennica klasy drugiej, Karolina Kubiak, zdołała zapamiętać aż 334 cyfry i wymieniła je niemal jednym tchem na oczach zdumionych kolegów i nauczycieli.
Jak to zrobiła? Karolina jest wzrokowcem, więc cyfry miała zapisane na kartkach, dlatego w trakcie ich wymieniania musiała czasem zrobić przerwę, żeby przenieść się na następną stronę. Zapewnia, że gdyby nie pomyłka wymieniłaby 400 cyfr, a nauczenie się ich nie zajęło jej wcale dużo czasu.
Równie imponującą pamięcią (ok. 180 cyfr) wykazali się: Żaneta Kaźmierczak i Krzysztof Kocot. Oni również mieli swoje patenty i zapamiętywali zblokowane układy cyfr, szukając prawidłowości w ich występowaniu. Z taką pamięcią i potencjałem umysłowym gimnazjaliści z pewnością osiągną jeszcze niejeden sukces, czego im życzę z całego serca.
Na świecie Dzień Liczby Pi jest obchodzony już od wielu lat, w Polsce – od niedawna. My uczciliśmy niezwykłą liczbę Pi po raz pierwszy i… Było warto, bo dzięki takim świętom Królowa Nauk pokazuje swoje inne oblicze, a uczniowie w sposób zupełnie nieoczekiwany odkrywają talenty, o których nigdy byśmy się nie dowiedzieli.
Przygotowanie takiej uroczystości nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i współpraca nauczycieli, uczniów i rodziców, którym należą się szczególne podziękowania, bo dzięki ich wspaniałym wypiekom Dzień Liczby Pi okazał się wyjątkowo słodki.
S.Sosnowska