Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918-19  wciąż  żywa . . .

 Międzygimnazjalny  Konkurs  Wiedzy  o Powstaniu Wielkopolskim  1918-19  na Ziemi Ostrzeszowskiej i Kępińskiej

…Nikt im iść nie kazał…poszli — bo tak chcieli,
bo takie dziedzictwo wziął po dziadku wnuk…
Nikt nie pytał o nic, a wszyscy wiedzieli,
za co idą walczyć, komu płacić dług. …
 

Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kobylej Górze od 2002 roku gromadzi w swoich murach młodych miłośników historii „małej Ojczyzny”, w szczególności pamiętających o zwycięskiej walce Polaków o przyłączenie Wielkopolski do Ojczyzny odradzającej się po 123 latach niewoli. W finale konkursu, upamiętniającego dzieje walk o zachodnią granicę II Rzeczypospolitej, biorą udział najlepsi uczniowie (wyłonieni w szkolnych eliminacjach z gimnazjów powiatu ostrzeszowskiego i kępińskiego. Swoje szkoły reprezentowali w różnych edycjach konkursu uczniowie z Bralina, Doruchowa, Grabowa n. Prosną, Kępna, Kobylej Góry, Kraszewic, Mikorzyna , Ostrzeszowa, Siedlikowa.

Nagrody książkowe i statuetki dla zwycięzców funduje Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie, upominki związane z Kobylą Górą – Urząd Gminy w Kobylej Górze, a słodki poczęstunek – Rada Rodziców. Koordynatorem konkursu jest Małgorzata Koźmińska. Dotychczas konkursową komisję tworzyli historycy (m.in. pan Artur Suchy, pan Łucjan Błach) i pasjonaci – regionaliści (m.in. pan Bolesław Grobelny).

Finałowemu spotkaniu w Kobylej Górze towarzyszyły w kolejnych latach m.in.: objazd po miejscach pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-19 w gminie Kobyla Góra połączony z zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów; wyjazd do Zameczku w Ligocie, gdzie w barwnej gawędzie pan Łucjan Błach przedstawił wspomnienia powstańczych walk; spotkanie z panem Władysławem Grafem – synem powstańca wielkopolskiego, autorem publikacji Nikt im iść nie kazał;  wyjazd Śladami miejsc Powstania Wielopolskiego w Ostrzeszowie.

 X edycja Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

Regulamin X edycji

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918-19  wciąż  żywa . . . – 95.rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego…

 Zygmunt Wieliczka  pisał: Do końca życia majaczyć mi będzie świetlana postać powstańca ostrzeszowskiego, co to o głodzie i chłodzie, przez krew, przez łzy walczył o wolność powiatu ostrzeszowskiego i kępińskiego.  W sercach rodaków zdobyliście wieczną wdzięczność , a w historii Powstania Wielkopolskiego stronicę między bohaterami…”

W tym roku finał konkursu, upamiętniającego chlubne karty historii naszej „Małej Ojczyzny”, dzieje walk o zachodnią granicę II Rzeczypospolitej odbył się 17 grudnia 2013 r. Wzięli w nim udział najlepsi uczniowie (wyłonieni w szkolnych eliminacjach) z gimnazjów powiatu ostrzeszowskiego i kępińskiego. Uczniowie przygotowując się do konkursu, korzystali ze znanych pozycji : Władysława Grafa Nikt im iść nie kazał… oraz dwóch publikacji M.Pacholskiej, Z.Zdziabka Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Zeszyt ćwiczeń dla gimnazjum i Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Musieli też wykazać się znajomością obrazów Leona Prauzińskiego.
 W pierwszej części konkursowego finału przystąpili  do napisania testu  opartego o zadania ułożone przez pana Artura Suchego. Na większość pytań pozornie niezbyt trudnych, ale często dość podchwytliwych, odpowiedzieli tylko najlepsi. Chwilę przerwy między częścią pisemną a ustnym finałem wypełniła gawęda pana Bolesława Grobelnego, który wykorzystując wspomnienia rodzin powstańców, odbył z młodzieżą wędrówkę ścieżkami przeszłości, wspominając bohaterów walk 1918-1919, wskazując też miejsca pamięci ich czynu, które znajdują się na naszym terenie. Trzeba przyznać, że młodzież słuchała go z ogromnym zainteresowaniem.

 Do finału ustnego zakwalifikowały się trzy uczennice dwie z Gimnazjum Nr 1 w Ostrzeszowie i jedna z Gimnazjum w Kobylej Górze. Zadanie było trudne i stresujące. Ich celem było zdobycie I miejsca i pucharu. Jak zwykle w konkursach – wiedza i szczęście w losowaniu pytań było istotne. Komisja pod przewodnictwem Bolesława Grobelnego oceniała wykonanie zadań. Oprócz typowych pytań, pojawiły się konkurencje z puzzlami-obrazami Leona Prauzińskiego i inne wymagające rozpoznania wizerunków powstańców, dowódców z naszego terenu wraz z podaniem krótkiej informacji o nich. Ostatecznie I miejsce zajęła Małgorzata Bacik, II miejsce- Adrianna Plichta, III miejsce – Aleksandra Bator.

Nagrody książkowe i puchar dla zwycięzcy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie i Radę Rodziców przy Gimnazjum w Kobylej Górze  najlepszym wręczała pani Ewa Kubiak – dyrektor Gimnazjum w Kobylej Górze. Konkursowi towarzyszyła wystawa książek i gier związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Słodki poczęstunek dla konkursowych gości zapewnili rodzice naszych uczniów.
            Kolejna edycja konkursu odbędzie się w 2014 r. Organizatorzy zapraszają do współpracy nauczycieli historii powiatu ostrzeszowskiego i kępińskiego.

Wyniki konkursu 2012 (IX edycja):
I miejsce w klasyfikacji indywidualnej – najmłodsza uczestniczka konkursu – Aleksandra  Bator z I klasy (Gimnazjum w Kobylej Górze)
W klasyfikacji drużynowej:
I miejsce – Aleksandra Bator, Monika Wieczorek, Anna Woźniak (Kobyla Góra)
II miejsce – Anna Nowak, Natalia Bednarz, Sławomir Machaj (Grabów n.Prosną)

III miejsce – Weronika Świerczyńska, Anita Humelt, Klaudia Malik (Gimnazjum nr 1 w Kępnie).

Nagrodzeni zostali również najmłodsi uczestnicy konkursu – uczniowie klas pierwszych: Adrian Pawlak (Doruchów), Kornel Cierlak (Gimnazjum nr 1 w Ostrzeszowie) i Aleksandra Bator (Kobyla Góra).

 

Wyniki konkursu 2011 (VIII edycja):

I miejsce w klasyfikacji indywidualnej – Anna Woźniak (Gimnazjum w Kobylej Górze)

W klasyfikacji drużynowej:

I miejsce – Maria Bacik, Karolina Kinastowska, Paulina Sobczak (Gimnazjum Nr 1 w Ostrzeszowie)

II miejsce – Marta Lotka,  Monika  Wieczorek,  Anna  Woźniak (Gimnazjum w Kobylej Górze)

III miejsce –Paweł Jastrzębski, Krzysztof Kowalski, Adam Jurczyński (Gimnazjum w Siedlikowie)

Wyniki konkursu 2010 (VII edycja):

I miejsce w klasyfikacji indywidualnej – Karolina Marszałek (Gimnazjum w Kobylej Górze)

W klasyfikacji drużynowej:

I miejsce – Artur Kowalski, Klaudia Olszowska, Karolina Marszałek (Gimnazjum w Kobylej Górze)

II miejsce – Paulina Poźniak, Monika Chudy, Diana (Gimnazjum Nr 1 w Kępnie),

III miejsce – Mikołaj Cieplik, Basia Solińska, Paweł Jastrzębski (Gimnazjum w Siedlikowie)