Podwójne świętowanie

Podwójne świętowanie w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kobylej Górze

     Piątkowe południe 21 grudnia 2012r. było dla nauczycieli i uczniów wyjątkowe, gdyż obchodziliśmy podwójne święto, a mianowicie Patrona Szkoły i jasełka. Tego dnia powaga i śmiech świetnie się uzupełniały.

Naszemu gimnazjum przeszło dwa lata temu nadano zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich, które szczególnie obchodzimy właśnie w grudniu każdego roku, tuż przed przerwą świąteczną. Towarzyszą mu: symboliczne rozetki, powaga, zaduma, pamięć o poległych powstańcach, zapalenie znicza pod tablicą w auli, ale też zabawa w formie konkursu, czyli sprawdzenia wiadomości o tym ważnym dla nas Wielkopolan wydarzeniu – prowadziła go nauczycielka historii p. Małgorzata Koźmińska. Przedstawiciele klas 1., 2. i 3. (po trzy osoby) zmagali się z 4 różnymi konkurencjami, np. odgadywanie poszczególnych postaci na zdjęciach i podanie krótkich informacji na ich temat, układanie puzzli, wykonanie kokardy i inne. Emocji było co niemiara i dało się odczuć ostrą rywalizację, a publiczność z całych sił dopingowała zawodników. Uczestnicy wykazali się sporą wiedzą, gdyż po podliczeniu punków na podium stanęli reprezentanci klas 1. i 3. 
 

Po tej emocjonującej części nadszedł czas na sześcioaktową sztukę opowiadającą o walce dobra ze złem, aby po raz kolejny Jezus Chrystus, w postaci małego dzieciątka, mógł przyjść na ziemię, a przede wszystkim do serca każdego człowieka. Ciekawie dobrany scenariusz i  aktorzy, próbowali przybliżyć nam i oddać atmosferę tamtych czasów. Obok tradycyjnych postaci, takich jak: Herod, pastuszkowie, Trzej Królowie, pojawiły się również współczesne, np. ochraniarze króla i dzięki temu przedstawienie zostało w niektórych miejscach uwspółcześnione. Sam tekst również o tym świadczył i niejednokrotnie doskonale rozbawiał zgromadzoną publiczność. Jasełka świetnie przygotowali: katechetka p. Joanna Potyrała i ksiądz Tomasz Jeż, ale największe owacje należą się niemalże perfekcyjnie grającym gimnazjalistom. Na koniec uraczył nas, swoim śpiewem na głosy, zespół wokalny prowadzony przez p. Rafała Hoję. Należy tutaj dodać, iż  6 stycznia br. nasi wspaniali aktorzy i śpiewający dali występ w kościele parafialnym w Kobylej Górze i swoimi talentami zachwycili zgromadzonych mieszkańców. 

Jednak to nie był koniec świętowania, gdyż dalej odbywało się ono kameralnie, bo w poszczególnych klasach z wychowawcami. Tak wszyscy rozpoczęliśmy najpiękniejszy czas w roku kalendarzowym, czyli Święta Bożego Narodzenia.

J. Krzyżanek – Mrugalska
Zdjęcia: A. Draszawka – Hoja