Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek

VII Powiatowe Święto Kolęd i Pastorałek

 14 stycznia w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kobylej Górze odbył się VII Konkurs Kolęd i Pastorałek dla uczniów gimnazjum z naszego powiatu.
            Cieszymy się, że nasza uroczystość buduje kolędnicze środowisko, na które składają się soliści, duety, zespoły i chóry, które co roku zjawiają się w Kobylej Górze, aby uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu. Podczas występów każdy oklaskiwał każdego, słuchał, obserwował i uczył się. Zespoły dzieliły się z innymi swą muzyką kolędową i śpiewem. Wszyscy mogli zaczerpnąć bożonarodzeniowej radości.
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: wokalista i zespół wokalny. Każda szkoła mogła zaprezentować po jednym podmiocie o tematyce kolędowej w danej kategorii. Przewodniczącą jury VII edycji konkursu została pani Izabela Frankowska-Grabarczyk (Sopranistka – w przeszłości związana z Operą Bałtycką i Wrocławską, artystka koncertująca z licznymi recitalami w wielu miastach w Polsce, Dyrektor Kobylogórskiego Ośrodka Kultury). Pozostali członkowie jury to nauczyciele z przybyłych szkół, którzy nie mogli głosować na występy swoich uczniów.
             W Konkursie Kolęd i Pastorałek wzięło udział 52 uzdolnionych uczniów z gimnazjów w: Kraszewicach, nr 2 w Ostrzeszowie, Siedlikowie, Perzowie i Kobylej Górze.
            Podczas występów widoczne było wielkie zaangażowanie młodzieży od momentu wybrzmienia do ostatniego dźwięku. Przedstawione utwory były zróżnicowane. Ukazywały piękno kolęd i pastorałek oraz ich walory, wrażliwość, muzykalność. Uczestnicy mieli okazję zaprezentowania swoich możliwości głosowych.
            Wszyscy członkowie jury oraz zaproszeni goście podkreślali wysoki poziom artystyczny reprezentowany przez wokalistów, zespoły wokalne.
Komisja w składzie: Izabela Frankowska-Grabarczyk, Marlena Lubryka, Grzegorz Golanowski, Dariusz Drużbiak, ks. Ryszard Zieliński, Rafał Hoja, przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

 • wokalista
  I miejsce Krzysztof Krajewski – KraszewiceII miejsce Katarzyna Piechota – Kobyla GóraIII miejsce Marcjanna Skraburska – Ostrzeszów
 • zespół wokalnyI miejsce Gimnazjum w Kobylej Górze – opiekun Rafał HojaII miejsce Gimnazjum w Kraszewicach – opiekun Dariusz Drużbiak

  III miejsce Gimnazjum w Siedlikowie – opiekun Marlena Lubryka

  To niezwykłe przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego i Rady Rodziców przy Gimnazjum w Kobylej Górze. Dziękujemy!

  Chcemy nadal zachęcać młodych ludzi do aktywnego uczestniczenia w kulturze muzycznej i rozwijać ich wrażliwość.

  A zatem do zobaczenia za rok!

   Organizator Święta Kolęd i Pastorałek – Rafał Hoja.

VI Powiatowe Święto Kolęd i Pastorałek

9 stycznia 2012 w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kobylej Górze odbył się VI Konkurs Kolęd
i Pastorałek dla uczniów gimnazjum z naszego powiatu.

            Cieszymy się, że nasza uroczystość buduje kolędnicze środowisko, na które składają się soliści, duety, zespoły i chóry, które co roku zjawiają się w Kobylej Górze, aby uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu. Podczas występów każdy oklaskiwał każdego, słuchał, obserwował i uczył się. Zespoły dzieliły się z innymi swą muzyką kolędową i śpiewem. Wszyscy mogli zaczerpnąć bożonarodzeniowej radości.
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: wokalista i zespół wokalny. Każda szkoła mogła zaprezentować po jednym podmiocie o tematyce kolędowej w danej kategorii. Przewodniczącym jury VI edycji konkursu został pan Roman Ćwiękała (były dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sycowie, wieloletni nauczyciel muzyki, animator kultury sycowskiej). Pozostali członkowie jury to nauczyciele przybyłych szkół, którzy nie mogli głosować na występy swoich uczniów.

W Konkursie Kolęd i Pastorałek wzięło udział 76 uzdolnionych uczniów  z gimnazjów w:
Mikstacie, nr 1 w Ostrzeszowie,  Doruchowie, Kraszewicach, nr 2 w Ostrzeszowie, Siedlikowie i Kobylej Górze.
Podczas występów widoczne było wielkie zaangażowanie młodzieży od momentu wybrzmienia do ostatniego dźwięku. Przedstawione utwory były zróżnicowane. Ukazywały piękno kolęd lub pastorałek oraz ich walory, wrażliwość, muzykalność. Uczestnicy mieli okazję zaprezentowania swoich możliwości głosowych.

Wszyscy członkowie jury oraz zaproszeni goście podkreślali wysoki poziom artystyczny reprezentowany przez wokalistki, zespoły wokalne oraz 32 osobowy chór z Gimnazjum w Kobylej Górze, w którego skład weszła liczna grupa chłopców, co wśród młodzieży gimnazjalnej jest rzadkością. Chór wspaniale wykonał trzygłosową kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Ponadto, podczas przeglądu wykonywane były utwory, które nie są często lansowane przez media np. Idzie kolęda, Dziś w stajence, Bóg narodzi się, Cicho, cicho pastuszkowie…

Komisja w składzie: Roman Ćwiękała, Stanisław Sztukowski, Marlena Lubryka, Janusz Łacina, Dariusz Drużbiak, Artur Zaremski, Rafał Hoja, przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

 • wokalista

I miejsce Marta Warszawska – Kraszewice

II miejsce Dominika Pieczonka – Kobyla Góra

III miejsce Marta Dymała – Siedlików

zespół wokalny

I miejsce Gimnazjum w Kobylej Górze – opiekun Rafał Hoja

II miejsce Gimnazjum w Mikstacie – opiekun Stanisław Sztukowski

III miejsce Gimnazjum nr 1 w Ostrzeszowie – opiekun Justyna Piechota

Świąteczną atmosferę spotkania podkreślała nastrojowa dekoracja. Uczestnikom przeglądu bardzo spodobał się zarówno pomysł, jak i organizacja konkursu.

To niezwykłe przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego i Rady Rodziców przy Gimnazjum w Kobylej Górze. Dla zwycięzców ufundowano trofea, a dla wszystkich uczestników przygotowano dyplomy oraz drobne gadżety promujące naszą okolicę (od Urzędu Gminy w Kobylej Górze). Dziękujemy!

Uroczystość cieszy się nieustannie ogromnym zainteresowaniem. A zatem do zobaczenia za rok!

 

Organizator Święta Kolęd i Pastorałek – Rafał Hoja