Wieczornica 11 listopada

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy…

11 listopada, dzień wolny od zajęć edukacyjnych, a w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kobylej Górze rozbrzmiewa patriotyczna nuta. Aula wypełniona po brzegi, a to za sprawą Wieczornicy, którą z okazji  95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przygotowała tamtejsza młodzież, której przewodniczył nauczyciel muzyki, pan Rafał Hoja, pod bacznym okiem pani dyrektor Ewy Kubiak- głównej pomysłodawczyni  całego przedsięwzięcia.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy  Gminy Kobyla Góra oraz przedstawiciele lokalnych władz.
Uroczysty program artystyczny dopełniała nastrojowa scenografia. Nie zabrakło również prezentacji zawierającej informacje dotyczące losów Polski jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Następnie wszystkich połączyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z różnych okresów historycznych. Była Rota, Marsylianka wielkopolska, Czerwone maki na Monte Cassino, Biały Krzyż  i wiele innych, ale kiedy Rozszumiały się wierzby płaczące, w wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia, a myśli przeniosły gdzieś w odległe lata. To niezapomniany widok: ognisko, a wokół niego Zespół Ludowy Kobylogórzan, młodzież oraz inni goście. Trzy pokolenia, które połączyła historia.

Kobylogórskie gimnazjum przeprowadziło wspaniałą lekcję historii, z której skorzystało wielu i  udowodniło, że pielęgnuje tradycje narodowe na co dzień i od święta. To wspaniały przykład patriotyzmu, godny naśladowania.

 Aneta Marczak
Rafał Hoja